Program

Preselection

Online by video, sent BEFORE June 30 midnight Belgian time.

  1. C. Debussy / Première Rhapsodie (obligated with piano accompaniment) 
  2. I. Stravinsky / Three Pieces movement 2 & 3 (only one video)

The video recordings should show the clarinetist including the face and the fingers and should be recorded inside (so no exterior recordings will be accepted).
The recordings will be evaluated (only the audio) by an international jury.

Actual Competition

1° Round

  1. Wolfgang Amadeus Mozart / Concerto - 1st
  2. Patricia Gil Jiménez / Rhythms and Tones for the Angels for clarinet and electronics (Edition IMD)

The first round will be performed without a rehearsal with the pianist.

2° Round

Obligated piece:

  1. Robert Schumann / Fantasiestücke Op.73

Make your choice:

  1. Francis Poulenc / Sonata
  2. Leonard Bernstein / Sonata
  3. Charles-Marie Widor / Introduction et Rondo Op.72
  4. Jacqueline Fontyn / Mime II (Edition Bote & Bock)

Make your choice:

  1. Ida Gotkovsky / Concerto Lyrique (Edition Billaudot)
  2. Aaron Copland / Concerto
  3. Henri Tomasi / Concerto
  4. Jeanine Rueff / Concertino (Edition Alphonse Leduc)

Semi Final

Obligated piece:

  1. Johan Duijck / Ich Liebe Dich for 3 clarinets, piano and mixed choir

This piece will be performed with the 'Gents Madrigaalkoor' conducted by the composer.

Choice:

  1. Solopiece for clarinet (no electronics, no tape, .... only clarinet)

Make your choice:

  1. Wolfgang Amadeus Mozart / Quintet
  2. Carl Maria von Weber / Quintet
  3. Johannes Brahms / Quintet
  4. Max Reger / Quintet

The Quintet will be performed with the Zemlinksy Quartet.

Final

Obligated piece:

  1. Erik Desimpelaere / Concerto

Make your choice:

  1. Carl Maria von Weber / Concerto nr 2
  2. Louis Spohr / Concerto nr 1
  3. Louis Spohr / Concerto nr 2
  4. Frères Bender / Grand Concerto (Edition IMD)
  5. Karel Lodewijk Hanssens / Concertino nr 1 (Metropolis Music Editions)

The final will be performed with Casco Phil.